Korkma ve Yaşa

Hayat korkarak yaşamak için çok kısa.
Hayatımız boyunca bizlere hep birşeylerden korkmamız öğretildi. Evde babadan, okulda öğretmenden, işte patrondan, sokakta diğer bütün insanlardan.
Korkma.
Korkmak bizi birçok kötülükten ve zor durumlardan korurur ama unutma ki korkmak hayatın tadını çıkartmanı da engeller.
Hayatta dikkatli ve planlı olmak iyidir. Hep sonra ki adımı tahmin edebilirsin. Koşmadan önce nerede düşeceğini bilebilirsin. Ama düşmeden de koşmayı öğrenemezsin.
Düşmekten korkma.
Her zaman herşeyden korkarız.
Gece karanlıktan, yeni bir yemek denemekten ve sevmekten.
Evet sevmekten de korkarız. Hemde o kadar çok korkarız ki bir daha sevmek istemeyiz. Çünkü bir kere canımızı acıtmışlardır ve tekrar etmesini istemeyiz. Ama unutma ki dünyada sevmekten daha güzel birşey var ise bunu daha insanoğlu keşfedememiş demektir. Sevmekten korkmayın çünkü sevdikçe ve sevildikçe insan oluruz. Sevdiğiniz insanlara onlara sevdiklerini söylemekten çekinmeyin çünkü bir daha onlara bunu söyleme şansı bulamazsınız.
Korkmadan gez dolaş.
Yeni yerler keşfet, yeni insanlar tanı. Yaklaş ve gülümseyerek merhaba de.
Bol bol fotoğraf çek çünkü seneler sonra elinde kalan sadece hatıraların olacak ki onları canlı tutmak için fotoğraflara ihtiyacın olacak.
Motosikletten korkma. Evet öldürebilirler seni ama unutma sokakta yürürken kafana saksı da düşebilir. Herşey seni öldürebilir ama herşey sana zevk veremez. Zevk alıyorsan bırak zamana hayata olması gerektiği gibi olsun. Kısacası kasma kendini.
İnsanlar ne der diye korkma.
İnsanlar her zaman konuşur ve söyler. Onlar konuşsun sen yaşamaya devam et. Başkalarının söyleyecekleri için kendini eve esir etme. İstediğin gibi yaşa ama insanları üzme. Çünkü yaptıklarından sadece sen sorumlusun ama etkileri sevdiklerine ve sevmediklerine uzanır.
Ölümden korkma.
Her canlı gibi sende bir gün öleceksin. Şimdiden bunu kabullen çünkü ne kadar erken kabullenirsen hayatı o kadar çok seversin.
Ve kabullen hayatın tadını çıkardığın kadar varsın ve ondan dolayı bırak bütün korkuları ve hayatın tadını çıkart.

Facebook Comments

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir