Bulut Atlası – (Cloud Atlas)

Daha bir kaç saat önce gittiğim ve halen üzerimde etkileri devam eden bir film hakkında ki düşüncelerimi yazmakta gerçekten de zorlanıyorum.

Konusu, ilerleyişi, oyuncuları ve bütünlüğü ile son zamanlarda izlediğim en çarpıcı üzerimde etki bırakan film olduğunu söylersem yalan söylemiş olmam.

Öncelikle filmin konusu hakkında bir kaç satır cümle yazmak gerekirse, farklı yüzyıllarda farklı insanların yaşantılarının bütün bir insanlık üzerinde ne kadar değiştirici ve etkili olduğunu anlatan bir film.

Aslında ana konusu çok bilindik ve sürekli olarak önümüze çıkan bir düşünce üzerine kurulmuş bir film. “Hayatlarımız bize ait değil. Yaşamış ve yaşayacak başka insanlara bağlı“. Yapmış olduğunuz seçimler ve iyilikler bizlerin ve herkesin hayatını doğrudan yada dolaylı olarak etkiliyor. Bunun farkında olmasak bile herşeyden etkileniyoruz. Hiç tanımayacağımız milyonlarca insan şu anda burada olmamıza neden olmuş ve her birimizde sadece hayatta olmamızdan dolayı milyonlarca insanın hayatlarını etkileyeceğiz.

Diğer yandan insanların bulundukları sistemin hatalarına, eşitsizliklerine ve çürümüş yapısına karşı zaferlerinin sadece süreç meselesi olduğunu anlatıyor. Köleliğin yüzyıllar boyunca feodalizm, kapitalizm ve faşizm içerisinde ne şekilde kullanıldığını, insanların ne şekilde sömürüldüğünü gözler önüne seriyor. Neyse iş giderek film hakkında konuşmaktan uzaklaşmaya başladı sanki. Biraz toparlamak lazım :)

Filmde en göze çarpan şey bence ilerki yüzyıllarda işçilerin (daha doğrusu kölelerin) anne rahminde değilde tüplerde doğup sonrasında hiç dış dünya görmeden çalıştırılması ve besin olarak gene kendisi gibi insanların sıvı hale getirilip yedirilmesi. Belli bir kullanım süresinden sonra insanlar toplu olarak kıyıma gönderilip sonrasında diğer işçilere verilerek ucuz protein sağlanıyor.

Neyse çok fazla ayrıntılara girmeye gerek yok. Filme gidin izleyin beğeneceksiniz. Tabii kendinizi filme verip, birazda zekanızı kullanmanız gerekiyor yoksa sizin için vasatın ötesine geçemeyebilir 😉

[flagallery gid=1 name=Gallery]

Facebook Comments

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir