Zorluklarla Aldığım Yeni Numaram Hayırlı Olsun

Tabii numaramı şimdi buradan yazmayacağım. Çünkü burada önemli olan numaram değil, numaramı alma sürecinde yaşadıklarım :)

Peki neden Vodafone’dan Turkcell’e geçtim?

Yaklaşık olarak 5 sene önce bir arkadaşım bana İsveç’ten döndüğüm zaman geçici olarak kullanmam için hat vermişti. Kendisi telefoncu olduğundan o anda elinde sürekli olarak kullandığı bir sürü hattı vardı ve bende zamanla bu numara ile daha çok özdeşleştim ve uzun seneler o hattı kullandım. Fakat zamanla ihtiyaçlar değişmeye başladı hat üzerinde değişiklik yapmam zorlaşmaya başladı. Paket seçimi yada değiştirme, faturalıya geçme gibi taleplerim hep hattın benim üzerime olmamasından dolayı hüsrana uğradı. Ayrıca bu hatta o arkadaşımın üzerine değil başka birisinin üzerineydi. Anlıyacağınız iş fazlasıyla karışık.

Lüleburgaz’a gittiğim bir gün o hattın asıl sahibini bulup sonrasında üzerime taşıttırmam lazım ama bir türlü bunuda yapamadım.

En son dün akşam mesaj hakkım tükendi ve mesaj başı 41 kuruş ödemeye başlayınca paketi yeniletme için başvuruda bulundum vee sürprizzz. Paket yenilenemiyor :) 2 hafta boyunca 41 kuruştan mesajlaşmam gerektiği bilgisini aldım. Ne hoş değil mi? Paketim bitti fakat bir üst paketin parasını o anda vermeye razıydım fakat müşterilerini kazıklama ve yolma kanunları gereği bunu yapamıyorlar.

Bugün yolda giderken ufak bir hesap yaptım ve inanması zor bir rakam ortaya çıktı. Geçen ay tam olarak 130TL’lik para yüklemesi  yapmışım. Ve üstelik bunun nedeni istediğim paketi seçemem ve hattın benim üzerime olmamasından dolayı. Ceza gibi bir ücret.

İlk olarak Vodafone bayisine gittim durumu olabildiğince açık ve net bir şekilde izah ettim. Operatörlerinin nasıl müşterilerini sağmaya çalıştığını, ne kadar para ödediğimi, hizmetten memnun olmadığımı. Bana iki farklı paket sundular. Tabii yeni alacağım faturalı hattı için.

Neyse oradan çıktım ve bu sefer Turkcell bayisine gittim. Korupark Turkcell bayisinde çalışmakta olan arkadaş gerçektende yakından ilgilendi ve olabildiğince yardımcı olmaya çalıştı. Bana ayno Vodafone’da olduğu gibi iki farklı seçenek sundu ve işin aslı biraz daha pahalıydı ama Vodafone karşı oluşan antipatiden dolayı pekte sorun olmacağını düşündüm. Oradan çıktım bu sefer de Avea bayisine gittim. Fiyatlar gayet ucuz ve cezbediciydi. Ama herşey fiyat değil. Bir süre sonra sorun ve sıkıntılar başlayınca başlarım Avea’sına deyip celallenmek istemedim. Ehh ucuz etin yahnisi mutlaka ki o kadar olur ama insan genede para verdim arkadaş iyi olsun diyor. Ondan ben geri dönüp Turkcell’e gittim. Benim sınavımda burada başladı.

Faturalı hatta geçiş için son iki ay içerisine ait bir fatura gerekli. Market fişi değil!!! Bildiğin su faturası, elektrik faturası gibi fatura. Neyse yanımda ağustos ayına ait telefon faturası vardı ve ne yazık ki bir türlü kabul ettiremedim. Bu sefer kredi kartı ekstresinin de olabileceğini söyledi. Telefondan baktım yok, orada ki laptoptan bağlandım yok.
Garantinin sitesine girdim gene yok. Yahuu koskaca garanti bankası bir ekstra görüntüle yada email adresime gönderme butonu koymaz mı? Koymamış. Bu sefer garantiyi aradım.

Eyvah gene aynı bankacılık zımbırtıları ve müşteri bunaltma teknikleri. Yok alo bankacılık şifresi yok, tanımla. Bu yok tanımla. 15 dakikalık uğraş sonucunda karşıma sonunda bir hanımefendi çıktı ve durumu anlattım. Saolasun kendisi yardımcı oldu ve email adresime ekstre gönderdi. Ben mutlu mesut kapattım ve arkadaşın yanına gidip devam edebileceğimizi söyledim ve ektrayı gösterdim. Ama bir dakika bu işler bu kadar kolay olmaması lazım. Bir şeyler daha çıkması lazım. Evet oldu. Adres bilgisi ekstrada yoktu. Adres yoksa geçerlilikte yok. Haydaaaaaa. Ne yapıcaz? O olmazsa olmaz.

Bu seferde telefon faturamın önceki ödeme bilgilerini bulmak için uğraştım. Önce TTNET’te çalışan arkadaşımı aradım ama onun veremiyeceğini öğrendim. Telefonu kapatınca orada ki TTNET, TurkTelekom bayisine gittim. Onlarda yardımcı olamıyacağını söyledi. Bu lanet olası fatura ödenmesi gerekince herkes parasını alıyor da iş faturaya gelince mi olmuyor! Evet iş para almak olunca neredeyse temizlikçi bile alabilir ve fatura vermek kimsenin işi değil.

TurkTelekom’u aradım durumu anlattım ve gene biz yardımcı olamayız. Bu aydan sonrakiler için ancak yapabiliriz dediler ama Online İşlemler kısmından fatura alabileceğimi söyledi. Bir umut telefondan girdim ve aynı bankacılıkta olduğu gibi yapanlarında bu sistemi düşünenlerinde hakkında çok güzel ve samimi düşünceler aklımdan geçmeye başladı. Kullanıcı Kodu, Paralı, Şifre kombinasyonları, çalışmayan şifremi unuttum ekranları. Her girişte yeni parola ve şifre değiştirme işlemleri ve ayrıca 2 defa yanlış parola girince çıkan saçma sapan captcha doğrulaması. Sonrasında not almak istediğimde bulunamayan, bulunsa da yazmayan kalemlerle mücade ettim. Tam artık bu son eğer olmazsa başlarım hattına deyip kırıp atmayı planlıyordum ki sisteme girdim bu seferde fatura görüntüleme kısmı çalışmadı :) Bir kaç ısrarcı denemeden sonra çalıştı. Ve sonunda aldım.

Peki bitti mi? Hiç biter mi :) O yardımcı olan arkadaş orada olmadığı için başka birisi yardımcı oldu ve ne yazık ki tahhütsüz olması gerekirken tahhütlü olarak işlemleri yaptılar. Biraz daha uygun oldu ama kızıpta kapatırsam bu seferde toplu para vermek ile uğraşıcam.

Bu kadar uzun bir yazıyı eğer okuyan olduysa çıkarabileceği sonuç, bu lanet kapitalist sistem de para alma kısmı gayet iyi ve hızlı çalışırken hizmet alma kısmı berbat durumda. Eğer birde benim şanssızlığım varsa işler dahada kötü :) Peki bu anlattıklarım ne kadar sürdü ? 3 saat.

Facebook Comments

Zorluklarla Aldığım Yeni Numaram Hayırlı Olsun” üzerine yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir