Arşivleme Hastalığı

Şöyle modern ve elit bir giriş yapmak istiyorum sizlere.
“Günümüz teknolojisin de ürettiğimiz bilgi yada edindiğimiz bilgilerin dijital olarak belli ortamlarda saklanmaya/korunmaya ihtiyaç duymaktayız” gibi başlayabilirim ama bu kadar samimiyetsiz ve yapmacık olmak istemiyorum :)Şöyle diyeyim size. Neredeyse tuvaletimizi bile yaparken fotoğraf çekiyoruz ve bu çektiğimiz fotoğrafları silmemek için sürekli bilgisayara atıyoruz. İşte kısaca arşivcilik budur. Ama genel olarak baktığımız zaman izlediğimiz dizi/film/klip, oynadığımız oyun, çektiğimiz fotoğraf, yazdığımız yazı gibi şeyleri sürekli olarak saklama ihtiyacı tutuyoruz. Belli bir kısmı sadece ileride lazım olur kaygısı taşıyor, kimisi de gerçek anlamda ihtiyaç olduğu doğru. Özellikle fotoğraf gibi materyallerin saklanması büyük önem taşıyor. Çünkü artık eskisi gibi çekmiş olduğumuz fotoğrafları gerçek bir fotoğraf olarak alıp bunları saklamıyoruz. Herşey dijital olmasından dolayı aslında kolay olan saklanması aynı zamanda kaybetme riski de beraberinde getiriyor. Özellikle gereksiz ve hiç bir değeri olmayan materyaller arasında silinip gitmesi yada kurtarma çabaları arasında daha değersiz olarak görülmesinden dolayı kaybetmek kolaylaşıyor. Birde dijital saklama ortamları oldukça hassas ve güven verici olmuyor. Bir CD/DVD nin ömrü senelerle sınırlı ama HDD gibi daha kapsamlı yedekleme üniteleri çok daha uzun süre kullanılabiliyor. Fakat genel olarak kaybetme riski oldukça fazla.

Google, Microsoft gibi büyük bilişim şirketleri bunlar için internet üzerinde depolama alanları vererek insanları arşivciliğe teşvik ediyor. Özellikle google getirdiği yeni teknolojiler ile birlikte neredeyse herşeyi arşivlememizi istiyor. Eskiden Gmail’de ki postalarımızdan birisini sildiğimiz de bize buna gerek yok yeterince yeriniz var gibi bir mesaj veriyordu bize.

Peki neler arşivlenmeli? Ne şekilde saklanmalı ?

Arşivlenecek olan veriler tabi ki de sizin değer yargılarınız ve düşünce yapınız çok önemli ama herşeyi arşivleme çalışmak tam bir aptallıktır. İzlediniz filmi tekrar izleme oranınız nedir? Yılda 1, 6 ayda 1, ayda 1? 2-3 yıl sonra bir defa izlersiniz :) Peki o kadar süre boyunca minimum 600mb-5gb boyutlarda filmi saklamaya gerek var mı? Peki ya diziler? 5 sezon 12 bölümlük bir dizinin her bir dosyası 500mb olsa(ki artık herşey kaliteli olsun oyuncunun sivilcesini bile görmek istiyoruz) ortalama 30GB veri tutmakta. Peki bunu tekrardan ne zaman izlersiniz? Cevap kolay hiçbir zaman :)

Bir de şu oyunlara bir bakalım. Süper grafikli süper AI motoru olan, sesleri gerçek gibi gelen oyunlar 12GB civarında artık. İlk aldığım bilgisayarın 20GB HDDsi vardı, bu oyunlardan birisini kurmaya çalışsam ancak bilgisayara kopyalar sonrada install.exe’ye bakardım :) Bu süper ve hiper oyunlarımızı kastıra kastıra 2 haftada bitirip sonra başka bir oyuna geçiyoruz yada bekliyoruz. Al sana bir 12GB yedek daha. Bunun gibi 10 tane oyununuz olsa 120GB yapar sana. Eyvah eyvah buna yer mi dayanır. Sonra koştura koştura yeni HDD almaya gidiyoruz.

Birde benim gibi fotoğrafa  merağınız var ise vay halinize. RAW+JPG çektiğiniz bir fotoğraf en az 20MB yer kaplıyor. 100 tane çekseniz 2GB yer tutuyor. Haftada bir defadan ayda 8GB , yıllıkta 96GB. Al sana daha fazla yer gereksini mi :)

Eğer ki birde erkekseniz ve +18 içerikleri seviyorsanız işte o zaman tam bir download canavarına dönüşüverirsiniz. İndirdiğiniz her filmi saklayıp sonradan arşiv üzerinden tekrar geçme ve arkadaşlarla paylaşmak için saklarsınız. Bunda belli bir boyut veremiyorum çünkü o kişinin durumu ile alakalı bir durum 😀

Arşivleme dijitalleşme ile ortaya çıkan birşey dersek kocaman bir yalan atmış oluruz. Para koleksiyonu, peçete koleksiyonu, pul koleksiyonu(farklı amaçlar için çok kullanıluyordu :]) çeşit çeşit koleksiyonlar yapıp evde bir dünya çöp ve gereksiz eşya tutuyorduk.

Aslında arşivcilik insanın doğasında olan birşey. Sürekli birşeyleri biriktirmeyi severiz, özellikle bayanların ayakkabı biriktirmesi :) Bir süre sonra da onları koyacak yerimiz olmaz başlarız yeni dolap aramaya yada gereksiz şeyleri atıp yerine onları koymaya.

İşte arşivcilikte böyle birşey. Çoğu zaman gereksiz, saçma ve masraflıdır. Nelerin saklanması gerektiğine karar vermek kolay değil ama şöyle düşünerek karar verirseniz daha kolay saklarsınız. Saklamayı düşündüğünüz şeyler o anda arşivde bulunan materyallerden daha kıymetlimi yada en azından onlara eşit mi ve gerçektende ilerde buna ihtiyacın olacak mı? Bir iki ufak soru ve cevap sizi fazladan arşivlemeden kurtaracaktır.

Bu kadar yazdım ama peki ben arşivleme yapıyormuyum. Ahhh ne yazık ki birazda bende de bu sorun var ama şansım saolsun sürekli olarak HDD’lerim bozulduğu için bir arşivim olduğunu söylemek tam da doğru olmaz :)

Neyse karar sana kalmış, ister sakla sonra bulmaya çalış, istersen de saklama bulma gibi derdin olmasın kafan rahat etsin.

Facebook Comments

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir