İnternet Çöplüğü

Her tarafımız çöplük oldu. Yanlış anlamayın gerçek anlamda heryer zaten çöp; sokaklar, yollar, parklar ama benim bahsettiğim internet çöplüğü. Hani şu olmazsa olmaz hergün girip dahada kirlettiğimiz yer.

Gereksiz, saçma ve yalan yanlış bilgiler, bir sürü saçma, kullanılmayan ve içi boş domain isimleri ve ne yazık ki gereksiz ve fazladan bir sürü insan. Hergün onlarca yüzlerce yeni eklenen site, bir yazılım geliştiricinin “ilerde değerlenir lazım olur” gibi umutlar ile aldığı onlarca domain ismi ile sürekli olarak vites yükselten bir oluşum. Yani kısaca INTERNET. Tam bir kaos ortamı aslında. Düzensizlik ve karmaşa içerisinde bir ortamda düzenleyi ve önleyici bir etken olmadan ve buna özgürlük adı altında isimler takılarak bu çöplüğe katkıda bulunan bir sürü düşünce ve insan. Bilmeden yada bilinçli olarak dahada karmaşık olması için sürekli olarak orasından burasından çekiştirip, içerisine birşeyler attığımız (bir bakanımızın söylediği gibi abur cubur doldurduğumuz) yer aslında orası değil mi?

Bir arama motorunda eskiden arama yaptığımız da çoğu zaman tam olarak aradığımız bilgiye ulaşamama gibi bir durum vardı. Bilgi ya yok yada yetersizdi ve insanlar bunları paylaşmaktan çekiniyorlardı. Günümüzde ise bilgi o kadar çok fazla ki hangi bilginin değerli ve geçerli olduğunu, hangisinin güncelliğini yitip hatalı olduğunu anlamak gerçek anlamda uzmanlık gerektiren birşey. Şu anda bir arama yaptığımız zaman milyonlarca sonuç içerisinden aradığımız bilgiyi tekrar aramak gerekiyor ki çoğu zaman bulmak tam bir işkence oluyor. Tabi buna paralel olarak arama motorlarının bir çok özelliği bize yardımcı olsa da tam bir çözüm ürettiğini söylemek yanlış olur.

Akıllı telefonlar, tabletler ile herkes artık internete bağlanıyor ve birşeyler arıyor, birşeyler okuyor yada paylaşıyor.  Aslında zaman geçirmek dersek daha gerçekçi ve doğru söylemiş oluruz. Çünkü telefon ile kafasının üzerinden fotoğrafını çekip yada dudaklarını büküp fotoğrafını sosyal paylaşım sitelerine atan gençler şu anda çoğunlukta :) Eskiden internette çok hatun varmış, çok hatun kaldırıyorlarmış diye bir sürü insan internete girmek daha doğrusu bilgisayar kullanmayı öğrenmek için biryerlerini yırttılar.  Sırf “hatun düşürmek” için. Peki sonuç neydi? Bir sürü gereksiz insan, bir sürü gereksiz içerik ve bir sürü enerji kaybı :) Ehhh erkeklerin olduğu yerde böyle birşey olmaması anormal olurdu zaten. Eğer ki birisi ruj süren erkekler çok daha çekici ve kadınlar üzerinde tahrik edici bir etkisi var deseydi herhalde ertesi gün sokakta bir sürü ateş kırmızısı ruj sürmüş erkek görürdük :)

Konuyu çok dağıtmayalım yoksa toparlamak zor olacak :) Özelliklede erkekler ve ruju düşününce bir an önce ana konuya dönmek daha mantıklı geldi :)

Bu tarz kaos ortamlarından ve karmaşadan korunmanın en iyi yöntemi bilgilerin filtrelenerek sunulması gerektiğini söylemiştim. İnternet için bunun imkansız olduğunu biliyoruz ama bunu kendi yalıtılmış ortamlarında yapan firmalar yok değil. En basit ve en göze batan örnekler ITunes ve Google Play . Her iki yerde de uygulama paylaşmak için belli koşullara sahip olmak gerekiyor. Yoksa değil bir paylaşımda bulunmak bir bilgi almak bile mümkün değil. ITunes için uygulama yüklemek daha zor çünkü Apple firması daha seçici iken Google Play’de  onlarda ‘Hello World’ uygulaması bulabilirsiniz :) Bakalım bu yapılar da ne zaman çöplük haline gelecek. Ama tahminen ilk olarak Google Play olur gibime geliyor.

Ehhh bu kadar internette ki çöplükten bahsedip sonrasında muhabbeti böyle bitirmek olmaz. Ufak bir istatistiksel bilgi vermeden konuyu böyle kapatmak futbol maçında gol olmadan sona erdirmek gibi olacaktı ondan buyurun bir de buradan yakın. İstatistiklere göre Türkiye de 35 milyon internet kullanıcı varmış.  Neneniz yada dedeniz sizden habersiz internete giriyor olabilir 😉 Bu kadar istatistiksel veri yeterli.

Başka bir internet üzerinden bilgi kirliliği yapar iken görüşmek dileğiyle…

 

Facebook Comments

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir