Memento – Akıl Defteri

Memento-DVDUzun zamandır bu kadar sıradışı ve farklı bir izlememiştim. Konu, konunun ilerleyişi ve içerisi ile diğer filmlerden biraz daha farklı.
Konu normal olarak baştan sona yada en başta gösterilen bir sonun daha sonradan işlenerek o noktaya getirilmesine dayanmıyor.
Konu tam olarak sonran başa doğru ilerliyor.
Yani şöyle.
Film kısa kısa anılardan oluşuyor. Ortalama olarak 15 dakikalık bu anılar ve sonrasında bu anıya nasıl gelindiğini anlatan bir kurgusu. İlk başlarda biraz garip gelsede film ilerledikçe içerik ve kurgunun ne kadar zekice ve sıradışı olduğunu fark ediyorsunuz. Her 15 dakikalık anılardan sonrada ara bir o sürecin en başına nasıl gelindiğini anlatan hatıra yer alıyor. Tabi bu hatıra bir kaç dakika ile sınırlı. Biraz karışık ve saçma gibi geliyor değil mi :) Filmin konusu zaten karısını bir saldırıcı sonucu kaybeden ve saldırıda başından yaralanan bir adamın kısa süreli hafızasının olmaması üzerine kurulmuş. 15 dakika öncesini hatırlamıyor bundan dolayıda sürekli olarak fotoğraf çekip notlar alıyor.
memento_33282Aynı zamanda önemli gelişmeleride vücuduna dövme olarak yaptırıyor bu şekilde unutma gibi bir şansıda olmuyor.
Filmin sonunnda da sizi büyük bir sürpriz bekliyor. Olayların nasıl başladığını ve ne şekilde sürdüğünü anlayınca daha doğrusu film bittiği anda bütün bir filmi kafanızda canlandırınca filmin diğer filmlerden ne kadar farklı bir konsepte ve yapıya sahip olduğunu anlıyorsunuz.

Facebook Comments

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir