Ya Sistemin Kendisisin Yada Kölesi

530708_529877823699212_200180651_nbu dünyada sistemin kendisisin yada sistemin kölesisin.

Çağdaşlaşma ve aydınlamalar köleliğin kökünü yazıyıp yeryüzünden atmadı. Ona yeni bir şekil verdi. Bu şekil, iş yerinde çalışan, evde kadın, sokakda vatandaş şeklinde büründü. Her birey dolaylı yada doğrudan olarak sistemin bir kölesi ve ona bağımlı bir asalak haline geldi. Feodal sistemin günümüzde kapitalizm ve onun sahibi olan emperyalizmin vahşi ve hırçın tavırlarından hiç kimse kurtulamayacak. İnançlar ve istekler bu uğurda feda edilip belli belirsiz birer lakap ve isim takılarak bize doğal ve gerekli birşeymiş gibi önümüze sunuluyor. Peki böyle bir ortamda kişiler özgürlüklerinden ve kişisellikten ne ölçüde söz edebilirler. 
Maddi ve manevi olarak bağımlı hatta asalak oldukları bu sisteme karşı koymaları söz konusumu?
Sistemin içerisinde yaşayan ve yüzünde mutluluk maskesi ile dolaşan her bireyin belki hayatlarında bir defa belkide her gün hissettiği bir his, bir duygu var. Birşeyler yanlış gidiyor. Sanki böyle olmaması lazım diye düşünülüyor. Ya sen düşünmüyormusun? Gerçektende hayatın istediğin gibimi? Kendini özgür mü hissediyorsun? Ürettiğinin getirisi bir başkasına damlaları sana geldiğinde hiç bun benim hakkımdı demiyormusun? Yerine göre kurumsal yerine göre emperyalist bir tutum sergileyen firma, şirket, devlet daireleri gerçektende senin iyiliğinve memnuniyetin için mi çalışıyor?
Yasal haklarınızı okudunuz mu hiç? Hani her birey suçu ispat edilene kadar suçsuzdur savı varya. O tamamen yalan. Her birey suçsuzluğu ve sadakatini ispat edene kadar suçlu ve başı ezilmesi gereken bir bireydir.
Yasaların bizim iyiliğimiz ve refahımız için mi olduğunu düşünüyorsunuz? Su borcunuzu 3 ay geciktirin ne olacak seyredin. Peki senelerce faturasını ödemeyen büyük firmaların suyu ne zaman kesilecek. Hiç bir zaman. Çünkü ödemedikleri ve yapmadıkları herşeyin faturasını bizler ödüyoruz.
Hepiniz birer koyunuz!430166_529876557032672_1347825139_n
Hepimiz önümüze verilen yemi yemeğe hevesli ve can atan sormayan sorgulamayan araştırmayan birer koyunuz.
Medya, sanat ve bilim ile bizler istenilen düşünceye yönlendirilen koyunuz.
Futbol, moda, seks, içki, uyuşturucu, milliyetçilik. Dizi ve filmlerin özüne ve vermek istediği mesaja bakın. Bizden ne talep ediyorlar? Bizden tek istedikleri bu verilenlere yönelmemiz ve sorgulamamamız.
Redhack takımının saldırı düzenleyerek ele geçirdikleri belgelere bakın. Boşuna bu kadar isyan edip kınama göndermiyorlar. Üniversiteler şeffaf olamazlar. Çünkü üniversiteler bilginin ve fikrin üretildikleri yerler. Böyle bir yer sürekli olarak içerisinde ki bireyleri kontrol etmesi ve sivrilenleri törpülemesi lazım.
Eğitim, eşitlik, adalet.
Çok tanıdık ve uzak. Bize vaat edilen ve bizden esirgenen şeyler.
Facebook Comments

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir