Yaşasın Yeni Bir Din Doğdu.

italy-fans-wallpapersBaşlık biraz kışkırtıcı birazda can sıkıcı değil mi? Son İslam dini olan Müslümanlıktan sonra yeni bir dinin gelmeyeceği ve bunu söyleyenlerin kafir olduğu doğru. Ama bu yeni dini ne yazık ki hep beraber birlikte yaptık.
Futbolizm!
Evet evet futbol artık bir din ve bunun mezhepleride var. İrili ufaklı olarak bir sürü var. Bazıları milyonlar ile ifade edilirken bazılar ise bir elin parmaklarını geçmiyor.
Çok mu ağır oldu dersiniz. Bence hayır.
Herkesin bir takımı var ve bu takımının formalarını, eşarplarını, saatlerini, küpelerini alıyor. Bir forma imzalatabilmek için saatlerce kuyrukta bekleyebiliyor yada sokak ortasında kavga çıkartabiliyor. Sosyal hayatında yada aile yaşamında yapamadığı kadar atılgan ve saldırgan olabiliyor. Tek bir söz için adam bile öldürebiliyor.
Yaşasın yeni bir dinimiz var futbolizm.
Bilinçli yada bilinçsiz olarak biz yarattık bunu. Evet bizler. Toplumun kendisi ve devletler de bunu desteklediler.
Devlet adamları futbol yorumu yapıyorlar, maç izliyorlar, tuttukları takımın eşyalarını kullanıyorlar.
Ne tesadüf ki derbi maçlarının olduğu gün Irak’ta patlayan bir bombadan, güneydoğuda olan çatışmalardan, benzine gelen zamlardan daha çok umursuyoruz.
Hangi takım kimi aldı, kim ne kadar gol attı yada takımının oyuncularını sırf numarasına göre sıralayarak söyleyebilir. Ama Dedesinin babasının adını bile bilmeden yaşayan bir sürü insan var.
Karl Marx’ın çok paylaşılan bir sözü var “Din halkın afyonudur”. Artık günümüz de bu Futbol halkın afyonu olarak değiştirmenin vakti geldi.
Sahi hiç rakip takımın taraftarına sempati beslediğiniz oldu mu? Yada acaba o takımı tutsam dediğiniz?
Hımmm düşünmeye gerek var mı?
futbol_bebekBirde daha doğmamış olan çocuklarımıza takım beğenip ona uygun elbise alıyoruz. Patikler, tokalar, gömlekler. Bu dünyada yeteri kadar derdi e sorunu olmayacakmış gibi ona birde futbol dinini zorunlu bir seçim gibi önüne sunuyoruz.
Daha küçükten aslında bağımlısı oluyoruz. Ya elimize silah alıp birisini öldürmeye çalışıyoruz yada sevdiğimiz fulbolcu olup sokakta gol atıyoruz. Evet öyleyiz çünkü yetişme tarzımız ve büyüklerimizden gördüğümüz, belki de bize layık görünen o.
Ama büyüklere sorarsanız o apayrı bir dünya ve zevk. Kesinlikle öyle. Çok farklı bir dünya ama ne yazık ki bizim dünyamız yani gerçek dünya değil.
Gerçekler mi benzine ve doğalgaza yine zam geldi, açlık sınırı 1.000TL’yi geçeli çok oldu, dünyada yaşanabilirlik sıralamasın da İrandan sonra geliyoruz ve kaz gibi yolunuyoruz.
Bu arada ne olacak bu fenerin hali :)

Facebook Comments

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir