Mustafa Kemal Atatürk’ün Gerçek İsmi Neydi?

10-kasim-ataturk-resimleriGün içerisinde Facebook’ta dolaşıp ilginç video, fotoğraf, resim ve yazıları okumayı çok severim. Özellikle yararlı bilgiler hakkında birşeyler okumak çok keyifli oluyor. Ama ne yazık ki yararlı bilgiler tek bir grupta yada sayfada olmuyor bende ondan dolayı farklı farklı bir çok gruba üyeyim. Özellikle Kemalizm ile Aşırı Dindar gruplar arasında ki paylaşımlar oldukça ilginç oluyor.

Her iki tarafta birbirlerine
yüklenip paylaşımlar yayınlıyorlar. Ehh ben de çoğu zaman bu paylaşımların hepsine göz atıyorum. Bazende o kadr ilginç ve öğretici konular hakkında yazıyorlar yayınlıyorlar ki bunlardan bir tanesini yazmadan edemedim.

Öncelikli olarak şunu belirteyim bende Gazi Mustafa Kemal’in ismini bu güne kadar yanlış bilmemden dolayı utanıyorum. Eğer biraz daha ilgili ve araştırmacı olabilseydim bunu Facebook gibi sosyal paylaşım platformlarından değil de daha farklı şekilde bilebilirdim.

Atatürk ölmeden 3 sene önce yani 1935 yılında yeni çıkarttığı nüfus cüzdanında Mustafa ismini atıp, Kemal ismini de ona çok benzeyen Kamâl ismi ve soyadı olarakta Atatürk ismini kullanmış. Kamâl isminin eski Türkçe’de “büyük kale” anlamında olduğu söylenmekte. Bir çoğumuz Atatürk’ün nüfus cüzdanının fotoğrafını görmüştür ama büyük bir çoğumuz orada yazan ilk simi ve Mustafa isminin olmayışını fark etmemiştir.

ataturkun-nufus-cuzdani

İnternette araştırmama rağmen Atatürk’ün neden adını bu şekilde değiştirdiğine dair kesin ve net bir bilgiye ulaşamadım. Ama bir çok farklı teoriler üretilip mantık dışı yerlere bağlanmış.
http://tr.wikipedia.org/wiki/Mustafa_Kemal_Atatürk

Facebook Comments

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir