En Çok Kullandığım Android Uygulamaları

Eğer ki Android’in “Sık Sık” isimli sekmesine bakarsam en çok kişi listesine ve sonrasında Mesajlaşma bileşenini kullandığımı söylüyor. Bu kocaman bir yalan. Galiba burada bir sıkıntı var. Doğru saymıyor :)

Bende size tek tek beğendiğim ve kullandığım uygulamaları listemek istiyorum.

7x7 Game7×7

Kiip isimli bir firmanın geliştirdiği, en az 4 adet kutuyu yatay, dikey ve çapraz olarak olarak sıralama yapıp yok etmeye çalışıyorsunuz. İlk başlarda 3 kutu ile başlıyor level atladıkça bu sayı artıyor. Her hareket etmenizde 3 yeni kutu geliyor, eğer ki yok ederseniz bir hakkınız daha oluyor. 2 adette özellik bunun yanında ekstra olarak verilmiş. ilki hamlenizi geri almaya yarıyor ikincisi ise bir kutuyu istediğiniz yere, engellerin üzerinden atlatarak koymanızı sağlıyor. Sahi birde şöyle bir kural var, eğer ki taşımak istediğiniz yerin üzerinde başka bir kutu var ise taşıyamıyorsunuz. Karınca gibi etraflarından dolaşabiliyor. Eğlenceli ve her hamlenizi bir sonrakine göre ve aynı zamanda rastgele eklenecek olan yeni kutulara göre yapmanız gerekiyor. Bu arada sadece aynı renklerin birbirlerini yok edebileceğini söylemişmiydim :)

CallrecorderCall Recorder

skvalex firması tarafından geliştirilen ve uzun bir süre internette arayıp, bir sürü uygulama denedikten sonra “İşte bu” dediğin tek uygulama. İsminden zaten biraz anlaşılıyor ama genede ufaktan anlatayım. Hani banka ile olan görüşmenizin başında “Güvenliğiniz için bütün konuşmalarınız kayıt altına alınmaktadır” diyorlar ya, işte o esnada bende içimden sizin güvenliğiniz içinde ben bütün konuşmaları şu anda kayıt altına alıyorum diye geçiriyorum. Yani bütün konuşmaları kayıt altına alan bir uygulama. Dosya tipi belirleme, şifreleme, arama ne kadar sürdü ve arama yönü gibi bilgileri içeriyor. Şu kadarını söyleyebilirim hem ses kalitesi hemde uygulama olarak çok kaliteli tavsiye ederim.

whatsapp

WhatsApp Messenger

WhatsApp firmasının geliştirdiği ve iyiki de böyle yaptılar dedirten ücretsiz hafif ve popüler mesajlaşma uygulaması. Eski Yahoo çalışanı olan iki tane abimiz tarafından FreeBsd sunucu üzerine, server uygulamasını Erlang ile yazılmış sonrasından “Nasıl yaptılar acaba” diye merak edip uygulama kodlarına şöyle bir göz atınca XMPP standardını kullanan bu güzide uygulama başta GSM firmalarına büyük darbe indirip bize gökten zembille inmiş gibi gelen bir uygulama oldu. Bir sms için 0.5 lira vermek zorunda kaldığımız şu zamanda keşke herkes WhatsApp kullansa diyorum ve sizi kullanmaya davet ediyorum.

sleep_as_android

Sleep As Android

Petr Nálevka isimli arkadaşımız tarafından geliştirilmiş. Her sabah beni kuş sesleri uyandırıp sonrasında alarmı kapatabilmem için bana matematik sorusu sorup afyonumun patlamasına yardımcı olan bir uygulama. O geldiğinden beri orman içinde uyanıyormuşum gibi hissesdiyorum. Yanlışlıkla alarmı kapatmamanız için bir çok ilginç ve farklı iptal şartları mevcut. Ben kolay matematik olanı kullanıyorum ama uyanık olan koyunu bul, yazılı matematik, QR kod okutma gibi ilginç kilit amça yöntemleri var. Unutmadan şunuda söyliyeyim horlayıp horlamadığını tespitte yapıyor. Ben denedim horlamadığımın ispatını da aldım :)

swiftkeySwiftKey

SwiftKey firması tarafından geliştirilen klavye uygulaması. Ne var ki bu klavyede deyip geçmeyin. Gerçekten de çok kullanışlı birşey. Öncelikle şunu söyliyeyim sıklıkla yazmış olduğunuz cümleleri tespit edip ona göre önerilerde bulunuyor. Yada şöyle anlatayım, sevgilinize uzun mu uzun bir sms yazdınız. Gülücükler sevgi sözcükleri ama yanlışlıkla hepsini sildiniz. Kayıtta etmedi. İşte bu durumda çok işe yarıyor. İlk yazdığınız kelimeyi hatırladınız mı kurtardın. İlk kelimeyi yaz sonrasın da öneriler ile o bütün smsi geri getirebiliyorsunuz. Anlaşıldı olarak düşünüp fazla üzerinde durmadan devam ediyorum. Hızlı yazma, istatistiklendirme, yön tuşları gibi biribinden kullanışlı özellikleri var. Eski klavyeyi hiç arattırmıyor aksine unutturuyor. Sahi önceden nasıl birşey kullanıyordum ben.

pompis_v2Pompiş V2

Metin Haliloğlu tarafından geliştirilen biraz daha pintilere yönelik bir uygulama. Hadi pinti demiyelim de tutumlu diyelim şuna. Özellikle benzine sürekli zam gelmesinden sonra bu uygulamanın bana şehir bazlı olarak nerede ucuzn benzin olduğunu gösterip birde gitmeme yardımcı olması çok hoşuma gidiyor. Ehhh motosiklet çok yakmasa da benzin pahalı olunca ucuz benzine gitmek vacip oluyor. Tabi burada şehir bazlı, benzin yada mazot gibi fitrelemeler yapılıyor. Arabası olan varsa mutlaka kursun yoksa da kur, kısada kur işte :)

bursada_bugunBursada Bugün

Eyüp Can Dündar tarafından geliştirilen bu uygulama sayesinde Bursa’da olan bitenlerden haberdar oluyorum. Web sitesi ile eşlenik olarak içerik oluşuyor olsa da web sitesinde ki galeri zenginliği nedense uygulama üzerinde kısıtlanmış :) Olsun ben böyle de seviyorum, Bursa’ya özgü haberleri okumak ve bilgi almak güzel oluyor. Bence her şehrin böyle bir uygulamasının olması gerekiyor, en azından halkının haberleri daha hızlı ve kolay ulaşması gerekiyor diye düşünüyorum. Spor, galeri, hava durumu gibi bilgileri bursaya özel olarak görebiliyorsunuz.

Bu kadar programdan bahzettim ama asıl en çok kullandığım iki tanesinden bahsetmedim. Facebook ve Facebook Messenger. Bunları anlatmaya yada tanıtmaya gerek olduğunu düşünüyorsan bence Android kullanma  Nokia 3310 al kafan rahat etsin. :)

Aslında daha kullandığım bir çok uygulama var ama diğerleri bunlar daha hoşuma gitmiyor yada bunlar kadar sıklıkla kullanmıyorum. Ondan öbürlerine gerek yok diye düşünüyorum. Aslında biraz da başka insanlar ne kullanıyor diye merak etmiyor değilim. Şimdi buradan kim ne kullanıyor diye sorsam cevap verecek birisi çıkar mı diye kendi kendime düşünüyorum ve kimse yazmaz diye düşünüp sorumu geri alıyorum.

Keyifli ve sağlıklı günler.

Facebook Comments

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir