Ghajini

GhajiniBundan 3-4 gün önce tanımadığım birisi tarafından bir email geldi. İçerikte Memento filmi ile ilgili yazımı okuyup izlemem için bir film önerisinde bulunmuştu. Bende merak edip internetten filmi indirip izledim.

Ghajini Amir Khan’ın başrolünde oynadığı gizem, romantizm, dram ve gerilim öğelerini iç içe barındıran konusu ile diğerlerinden farklı ama Memento filmi ile belli oranda benzerlikler gösteren bir film. Beklentilerimi karşılayan ve bazı kısımlarda beklentilerimin bile üzerine çıkan bir filmdi.

Öncelikle Hint filmi izlemediyseniz bilmeniz gereken bir kaç önemli nokta var. Bunların başında yaklaşık olarak her yarım saatte bir grup halinde yada tekil olarak şarkı söyleyip dans edilmezse ona hint filmi denilmeyeceği gerçeğini kabul etmek lazım. Sonrasında hint filmlerinde en kötü durumda bile el kol hareketleri yada mimikler ile olsun içerisine mutlaka espiri öğelerini kattıklarını bilmeniz lazım.  Haa birde unutmadan Hollywood filmleri gibi bir buçuk saate gitmiyor, bir buçuk saat sonra ancak konuya girilmiş oluyor :)) Bu da o tarz bir film. Yaklaşık olarak 3 saat sürüyor ama izlerken sizi sıkmıyor.Ghajini

Biraz filmin içerisinden bahsetmek gerekirse, bir saldırı sonucu kafasından darbe alan Amir abimiz beyninden hasar alarak 15 dakika öncesini hatırlayamaz duruma geliyor. Vücuduna dövmeler yapıp, yaptıkları yada yapması gerekenlerin fotoğraflarını çekip üzerlerine not alıyor. Yapması gereken herşeyi ufak notlar alarak kendisini yönlendiriyor. Örneğin evinin fotoğrafını çekiyor üzerine evim yazıyor, doktorunun fotoğrafını çekiyor, anahtarlarını nereye koyacağını bilmek için notlar bırakıyor. Aynanın önünde üzerindekileri çıkart diye not bırakıp dövmelerini görmesini sağlıyor. 

GhajiniMemento filminden en bariz farklılığı konunun ilerleyişi. Memento filminde film sonran başa doğru 15er dakikalık parçalar ile en başa doğru ilerliyordu ve aralarda kısa film tadında ufak gösterimler vardı. Ghajini filminde ise tam tersi baştan sona doğru ilerliyor ve konular ardışık olarak geliyor. Ama ilginç olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

Ama eleştirilecek kısımlarda yok değil.  Kalpana karakteri bazı yerlerde abartı derecede yapmacık bir karaktere bürünüyor. Örneğin aşırı yardımsever ve aşırı neşeli halleri bir yerden sonra insanı baymaya başlıyor. Özellikle Sanjay(Amir)’in onu bulmaya gittiği anda ki Kalpana’nın çocuklara yardım etme sahnesi tam bir saçmalıktı. Neyse içeriği hakkında bilgi vermeyeceğim fakat Kahtana karakterinin biraz aşırı davranışları vardı.

Oynadığı karakter hakkında konuşmak dışında güzelliği hakkında konuşmaya başlarsak orada söyleyecek pek birşey yok 😀 Her haliyle gerçektende çok alımlı ve çok güzel birisi. Buraya da not düşmüş olayım :)Asi

Sonuç olarak vaktiniz varsa ve hint filmlerine aşina iseniz kaçırmamanız gereken bir film. 

Facebook Comments

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir