Spor, Koşu ve Sağlık

Spor hayattır, spor sağlıktır, spor zamanı en güzel değerlendirme şekillerinden birisidir. Ben bunu biraz geç fark ettim. Bir süredir düzenli olarak spor yapmaya çalışıyorum. Misal Bursa’da iken ağırlık çalışıyordum, Edirne’de kaldığım sürede iki günde bir koşuya çıkıyordum. Şimdi Azerbaycan da ise vakit buldukça koşmaya çalışıyorum. Ama bir sorun var ne yazık ki. Sol dizim koşudan sonra ağrı oluşuyor. Menisküs olma olasılığı büyük, sağ dizimde de ona benzer ağrılar başladı. Türkiye’ye döndüğüm zaman bir doktora çıkmak şart oldu :) 

Ağrılar koşmamı engelleyecek kadar şiddetli değil ama spordan sonra ki gün merdivenlerden inip çıktığım zaman biraz ağır yürümeme neden oluyor. Geçer geçer.

Şimdi gelelim biraz koşu hakkında konuşmaya. 

Ne kadar süre koştuğum, nerede koştuğum gibi bilgiler için farklı farklı uygulamalar kullandım. İlk başlar da Endomondo isimli Android uygulamasını kullandım. Oldukça başarılı bir uygulama. Ağırlık çalıştığım zamanlar da bile kullandım. Kaç saat çalıştığım ne kadar su kaybettim ne kadar kalori harcadığım gibi bilgileri tutuyor. İçerisinde challenge(karşılaşma) yapma imkanı da sunuyor. Ama bazen GPS bilgileri sıkıntı çıkartıyor. Bu da etkinlik bilgilerim http://www.endomondo.com/workouts/200302781/3197728.

İkinci olarak paralı satın aldığım Zombies, Run!. Bu biraz daha oyun gibi bir uygulama. Kulaklığı takıyorsun görevlere başlıyorsun. Görevde bir şehiri zombiler basıyor orada görevler yapıyorsun. Ama ana amaç gene koşmak :) Bir yerden bir yere mutlaka koşuyorsun. Kendi şehrin var onu sürekli olarak geliştiriyorsun. Internet üzerinden de koşu grafiklerini, nerede ne kadar hızla koştun ortalama gibi bilgiler sunuluyor. Oldukça başarılı tavsiyemdir.

Zombies, Run! uygulamasını kullanmaya başlayalı kısa bir süre oldu. Bazen GPS’i açmayı unuttum bazen uygulamayı koşarken kapattığım için koşu bilgileri eksik :) Ama genede bilgiler için link vereyim. https://www.zombiesrungame.com/Erhanbaris/ 

Şu an için ortalama 5 KM, 35 dakika ve 10KM hızla koşuyorum. Ama asıl amacım bu sene sonuna doğru olacak olan 10KM koşuları. O zaman kadar 10KM koşmayı başarabilirsem ve bacaklarım sağlam olursa gitmeyi planlıyorum. Tabi amaç madalya yada derece değil. Çünkü öyle birşey yapamam 😀 Tek amacım kendimi olabildiğince zorlama ve sınama. Aslında ayağım da ağrı olmasa şu an ki koşularımı 5 KM üzerine çıkartmak istiyorum ama doktora çıkmadan kendimi fazla zorlamak sakatlanmama neden olabilir. Önlem için koşulardan sonra burkulmalarda kullanılan elastik sargı beziyle bacağı mı sarıp yatıyorum, sabah ağrısı bayağı azalmış oluyor. Bu tarz eklem ağrısı yaşayanlara duyurulur.

Türkiye de koştuğum da insanlar bakıyorlar. Ama Azerbaycanda koştuğunda herkes dik dik bakıyor 😀 Belki ilk günlerde sakal, küpe, kulakta kulaklık, şort ile koştuğumdan dolayıdır :)

Şu an için koşular stabil, terleme ve rahat uyku modu aktif, sağlık ve ferahlık üst seviye.

Herkese bol sağlıklı, bol sporlu ve bol mutlu zamanlar.

Facebook Comments

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir