iPhone ve Tuhaf Kilit Sesi Sorunu

iphone_sesUzun süredir hiç bir yazmadığımı fark ettim ve bu  sabah yaşadığım bir sorunu ve çözüm yöntemini paylaşmanın artık zamanı geldi diye düşündüm ve bu konuya başladım. (Biraz saçma bir giriş oldu farkındayım ama uzun zaman yazmayınca saçmalamakta kolay oluyor)

Yeni aldığım iPhone 5S telefonumu ne yazık ki çok hafif ve ince olmasından dolayı cepte olduğunu unutup bir çok kez düşürdüm. Son düşürdüğümde üst kısmında biraz ezilme oldu. Haliyle bayağı üzüldüm ve gidip bir kılıf aldım. Akşamda Cydia üzerinde bir kaç uygulamanın güncelleştirmesini yaptım. Sabah uyandım hazırlanıp dışarıya çıkacaktım. Telefonun sesinde bir tuhaflık hissettim. Tuş kilidinden hemen sonra gelen seste metalik bir çınlama sesi vardı. İlk daha bu sesi bu kadar net dikkat çekici hissettim. Herhalde yeni aldığım kılıftan dolayıdır diye düşündüm, kılıfı çıkarttım ve gene aynı ses 😐 Daha yeni aldığım telefonu bozmuş olduğumu düşünmenin vermiş olduğu hayal kırıklığı ile kulaklığı alıp taktım, acaba hoparlör mü sorunlu diye denedim ama bu seferde kulaklıktan aynı ses geldi. Müzik açtım dinledim, farklı sesleri test ettim hepside normal sadece kilit sesi sorunlu çıkıyordu.

Hemen internette küçük bir araştırma ile kilit senin nasıl değiştirildiğini buldum sonrasında ses dosyasını bilgisayarda test ettim veeee sorunlu olan ses dosyasının olduğunu anladım. O anda o kadar mutlu oldum ki anlatamam 😀 Biraz daha arama yapıp orjinal kilit sesini telefona yükledim sorunda ortadan kalktı.

Bu sorun ile karşılaşan arkadaşlar için adım adım nasıl yapıldığını anlatayım.
Not: UISounds klasörünün yedeğini mutlaka alın, sonra vay efendim telefondan ses çıkmıyor demeyin :) Gerekirse tam yedeğini de buraya atarım 😉

1. Bu işlem için ben iTools‘u kullandım. İndirmek için linke tıklayın. Unutmadan söyliyeyim, iTools için iTunes kurulu olması gerekiyor. 

2. Orjinal ses dosyası için linke tıklayın. (Sağ tıklayıp farkı kaydedin)

3. Uygulamamını açıp altta ki resimde ki klasöre erişiyoruz.

UISounds_yol

4. Üst menüden Import > File tıklıyoruz sonra indirdiğiniz lock.caf dosyasını seçiyoruz. Size dosya zaten var üzerine yazmak istiyormusunuz diye soruyor evet deyip devam ediyoruz. 

5. Telefonu tamamen kapatıp tekrar açıyoruz. 

Hepsi bu kadar. Artık o sinir bazen metalik çınlama sesi yok ve telefon kılıfında suç aramaya son :)

Facebook Comments

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir