Stres, Koşuşturmaca, Kitap ve Kahve

Bazen tek gerekli olan sıcak bir kahve ve bir kitap oluyor. Hayatın karmaşası koşuşturmacası ve yorgunluğu arasında oturup birşeyler okumak, düşünmek ve kendin ile olabilmek en büyük dinlenme ve keyif oluyor.

Herşey oldukça hızlı ve aceleci olarak değişiyor. Yeni binalar bir kaç ay içerisinde yapılıyor, yeni yollar yapılıyor, yeni projeler oluşturuluyor ve yeni insanlar tanıyor özümsüyoruz ama aynı zamanda bir öncekini bitirip yitiriyoruz. Sürekli devam eden bir döngü ve süreklilik var. Sanki başlamak için bitiyor ve bitmek için başlıyor hepsi. Bu koşuşturmaca ve stres altında bazen herşeyden uzaklaşmak ve tabir yerinde ise kafa dinlemek en büyük huzur kaynağı oluyor.

Uzun süredir üzerimde hissettiğim o karşı konulmaz bunalmışlık ve sıkıntıların sonrasında evde tek kaldığım bir vakitte yeni aldığım kitabı okumaya başlayıp bir yandan da kahvemi yudumlamak o kadar büyük bir haz ve keyif verdi ki bunu kelimelere döküp hayatımda bir hatıra olarak saklamak istedim.

Zambian teknoloji çağı. Zaman hızlı olma ve sürekli gelişme çağı. Artık birşeyleri öğrenememe yada bilgi bulamama zamanı değil. Birşeyi bilmemek ve öğrenmemek çok büyük bir lüks ve suç oldu. Çünkü bilgi dağları heryerde ve kolaylıkla erişilebilir durumda. Hangi bilginin öğrenileceği ve nereden ne şekilde öğrenileceği asıl sorun olmuş durumda. Bilgiyi öğrenmeye zaman ayırmak yerine bilginin nereden öğrenileceğini araştırmak daha çok zaman alır oldu. Bu da sürekli olarak koşuşturmacaya ve yetiştirmek, yapmak gereken şeylere neden oluyor. Mazeret yok.

Oturup bir yudum kahve ve bir kitap eşliğinde kendimize vakit ayırmak lüks oldu ve bugün ben bu lüksün kıymetini yaşamaya kararlıyım. Hayatınız da lüksümüz olsun ve bu sizin özel bir zamanınız olsun.

 

Not: Kahve=filtre kahve, Kitap=Otostopçunun Galaksinin Rehberi

Facebook Comments

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir